spot_img

Zlatni savjeti za one koji žele učiniti umru!

Gotovo svaki mjesec bar jedna grupa iz naše zemlje nalazi se na svetim mjestima islama, među milion drugih hodočasnika iz cijeloga svijeta, kako bi obavili umru.

Umra predstavlja hodočašće muslimana koje ima za cilj posjetu svetim mjestima u islamu – Medina (Poslanikova džamija) i Kabi (Mekka) te obavljanje određenih radnji među kojima su: zaogrtanje ihrama, nijjet, tavaf oko Kabe, sa’j između Safe i Merve, te brijanje glave ili skraćivanje kose.

Muslimani vjeruju da se obavljanjem ovog obreda brišu svi eventualni grijesi.

Vjerski propisi

Zbog različitih vrsta prijevoza kojima se odlazi na umru, vjernici borave u više različitih gradova Saudijske Arabije, no najvažnije su posjete svetim mjestima u islamu – gradovima Mekka i Medina.

Poslanikovu džamiju u Medini sagradio je posljednji Božiji poslanik u islamu – Muhammed. Druga je to sagrađena džamija u historiji islama, a danas jedna od najvećih džamija na svijetu. Ujedno je i drugo najsvetije mjesto u islamu, odmah nakon Mesdžidul-harama u Mekki, odnosno Kabe. Uvijek je otvorena, bez obzira na doba dana i godine.

Vjernicima se preporučuje da u haremima u Medini i Mekki provode što više vremena u obavljanju namaza, učenju Kur’ana, upućivanju dova i razmišljanju o životu na ovome svijetu i našoj ulozi na njemu i pripremi za Ahiret.

Obavljanje umre je sunnet i veliki sevap. Umra se može obaviti tokom cijele godine, osim u sljedećim terminima: na dan Arefata, na dan Bajrama i u tri dana predviđena za bacanje kamenčića na Mini.

Umru je najbolje obaviti u ramazanu, zbog nagrade koja je u visini hadža nafile. 

Po dolasku u Mekku, vjernicima se preporučuje da prvo smjeste svoje lične stvari u hotel i odmore se, a zatim organizirano odu u harem radi obavljanja tavafa oko Kabe, a potom i obreda umre.

Detaljne obrede umre – od toga kako se obući, zanijetiti, klanjati i šta učiti čitajte na internet-stranici Ureda za hadž i umru BiH!

Zdravstvene upute

Ministarstvo zdravstva Kraljevine Saudijske Arabije svake godine izdaje niz zdravstvenih zahtjeva i preporuka za ulazne vize za Hadž i Umru.

Najveći dio tih obaveza i preporuka se odnosi na hodočasnike iz Afrike, Azije i Amerike, i jedan manji
dio koji se odnosi na sve hodočasnike, a to su: vakcinacija protiv Meningokoknog meningitisa, četvrovalentnom (ACYW135) vakcinom protiv meningokoknog meningitisa, vakcinom protiv sezonskog gripa (posebno oni koji su u riziku od komplikacija-hronični bolesnici) i niz mjera kojih se trebaju pridržavati tokom boravka i nakon povratka u zemlju, o simptomima zaraze, načinu prenošenja, komplikacijama i mjerama prevencije, kao i o mjerama u hitnim slučajevima koji se tiču javnog zdravlja na međunarodnom nivou.

Također, vjernicima koji putuju na umru preporučuje se da se odmore prije puta i podignu imunitet zbog razlike u vremenskim prilikama i fizičke spremnosti za obavljanje obreda, kao i zbog konstantnog korištenja klima-uređaja koji često uzrokuju prehlade. A i u Medini može biti prohladno, naročito ako zapuše vjetar.

Detaljne smjernice se svake godine osvježavaju i objavljuju na internet-stranici Zavoda za javno zdravstvo FBiH, a medicinske savjete također mogu pronaći na stranici Ureda za hadž i umru.

Šta ponijeti na umru?

Među najčešćim pitanjima vjernika je i ono šta ponijeti na umru, stoga smo pregledali nekoliko preporuka vjernika koji su je već obavili te donosimo listu najvažnijih stvari koje trebate ponijeti u Saudijsku Arabiju.

Trebate ponijeti:

  • praktičnu torbu za lične stvari (lični dokumenti, mobitel, viza, kartice od hotela…)
  • priručnik za hadž i umru kako biste se više informirali o mjestima koja ćete obići i obredima koje ćete ispuniti
  • medicinsku dokumentaciju i putničko zdravstveno osiguranje
  • higijenski proizvodi koje koristimo u svakodnevnoj ličnoj higijeni (sapuni i slično će vas dočekati u hotelu)
  • kremu za sunčanje
  • makazice koje će vam trebati za obavljanje obreda
  • lijekovi koji bi vam mogli trebati, naročito terapija
  • jakna, džemper i deblji šal koji će vam trebati zbog jakih klima-uređaja ili tokom noći i jutarnjih sati
  • udobnu obuću: sandale, papuče, patike…
  • serdžadu i tespih
  • punjač za mobitel

Možete ponijeti i hranu, ukoliko nešto posebno volite a da će vam nedostajati dolje, pogotovo kafu. No hrana i odjeća nisu skupi ni u S. Arabiji, ako vam nešto zafali.

Vodič za kupovinu poklona

Otkada se iz BiH ide na hadž i umru postoji i običaj donošenja poklona, čime poručujte dragoj rodbini, prijateljima ili komšijama da ste mislili na njih u ovim svetim mjestima.

Svi smo obično dobijali poklone u vidu malih parfemčića, a postoji i cijeli niz poklona koje možete donijeti a da su povoljni poput:

  • haljina od pamuka ili viskoze koje koštaju oko 7 ili 8 eura,
  • serdžada za koje možete čak i tražiti da vam na arapskom ispišu ime osobe kojoj poklanjate
  • malih nesesera za žene u kojima se nalaze surme sa aplikatorima (4-5 eura)
  • pakovanja hurmi
  • parfeme
  • nakit koji nije skup u S. Arabiji

Sigurno da nećete mnogo vremena trošiti na šoping kada se već nalazite negdje gdje treba da ste posvećeni svom odnosu s Bogom, no ako želite donijeti i poklone, preporučujemo da isplanirate ranije šta ćete i kome kupiti. Svakako, trebate znati da se sa prodavcima možete i cjenkati za nižu cijenu, te da neke proizvode možete kupiti u dogovoru sa nekim iz grupe u većoj količini po jeftinoj cijeni.

Osim Ureda za hadž i umru, umru organiziraju i neke turističke agencije, a možete je organizirati i samostalno, piše portal furaj.ba

www.putujte.ba

- Advertisement -

Napomena: Obavezno je prilikom prenošenja/preuzimanja sadržaja s web portala Putujte.ba u zaglavlju naznačiti izvor (Putujte.ba - sa URL odgovarajućeg sadržaja).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Slični članci

Zadnje vijesti

Naši partneri

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x