Na usamljenoj kamenoj stijeni, na sjeveroistočnim obroncima planine Majevice, u selu Gornjem Srebreniku, na oko 5 km udaljenosti od grada Srebrenika nalazi se istoimena tvrđava, jedna od najljepših i najočuvanijih srednjovjekovnih građevina Bosne i Hercegovine.
Do tvrđave vas može dovesti samo drveni most koji preko provalije povezuje stijenu sa ostatkom uzvisine. Zbog svog položaja neki je zovu i usamljena ljepotica.
Portal The Culture Trip tvrđavu Srebrenik svrstava među deset najljepših srednjovjekovnih tvrđava u Bosni i Hercegovini.
Na sjednici održanoj od 2. do 8. novembra 2004. godine, Povjerenstvo za zaštitu nacionalnih spomenika BiH proglasilo je tvrđavu Srebrenik nacionalnim spomenikom BiH.
Srebrenička tvrđava bila je dom bosanskog bana Stjepana Kotromanića do njegove smrti.
Stari grad Srebrenik ili tvrđava Srebrenik se sastoji iz tri dijela koji su nadovezani jedan na drugi sa 4 kule i manjim dvorcem. Prvi put se spominje 15. februara 1333. godine u ugovoru poznatom kao Srebrenička povelja.
Srebreničkla povelja je sklopljena između bosankog bana Stjepana Kotromanića i predstavnika Dubrovačke republike o ustupanju pojedinih posjeda Dubrovačkoj republici u zamjenu za godišnji danak od 500 perpera. Pereri su bili srebreni kovani novci u Dubrovačkoj republici.
Od 1393. godine, kada su ga Mađari prvi put osvojili, pa do 1512., kada su ga Osmanlije konačno i trajno zauzele, više puta je osvajan i opsjedan.
Period poslije Osmanlija nije bio buran, tako da ne postoji puno svjedočenja o starom gradu iz perioda austro-ugraske vladavine kao ni Kraljevine Jugoslavije. Buđenje doživljava nakon Drugog svjetskog rata.
Historičari i zaljubljenici u ovakve građevine koji su detaljnije posmatrali tvrđavu mogli su uočiti da se ovdje ipak nalaze građevine iz dva perioda. Iz starijeg perioda sačuvani su tek neki zidovi, dok je većina objekata iz novijeg doba. Ono što dominira kada posmatrate tvrđavu, djelo je zidara iz turskog perioda. Prelijepe zidine Starog grada ostavljaju dojam da su izgrađene u jednom vremenu, rukama istih majstora i prema jednom planu. Iznimku čini kula broj 3 koja je starijeg datuma, dakle iz vremena srednjeg vijeka.
Srednjovjekovni grad imao je na mjestu današnje glavne kule svoj glavni odbrambeni toranj, takozvani donžon. Toranje je bio okruglog ili potkovičastog oblika, kako je to bilo uobičajeno u ovim krajevima, a dobro se sačuvao na gradu Doboru. Pored glavne kule kule nalazila se velika stambena zgrada, takozvani palas. Niže od ova dva objekta nalazile su se pomoćne prostorije – zgrade za smještaj posade, namirnica i ratne opreme.
Grad se snabdijevao vodom iz spremnika za vodu u bezvodnim krajevima (u doba ratne opasnosti), ili sa izvora vode koji se nalazi u podnožju grada. Sjeverno ispod grada nalazilo se podgrađe za civilno stanovništvo.
Nije poznato kada su udareni temelji prvih građevina na Srebreniku, a isto tako nepoznato je do kada je postojao stari zamak. U 16. i 17. stoljeću grad je napušten. Godine 1718. godine, Srebrenik se navodi samo kao selo. Tek sa primicanjem austrijske granice prema Savi, 1699. godine, značaj Srebrenika naglo raste.
Stari grad je podignut na stijeni koja se izdiže od okolnog terena u visini od oko 50 do 70 m. Visinska razlika između najniže tačke na kojoj se nalazi kula III i najviše tačke je oko 13 m. Tako da je cijeli stari grad izgrađen na površini od oko 60 m (sjever-jug) x 30 m (istok-zapad).
Kao što je već spomenuto Stari grad Srebrenik se sastoji iz tri dijela koja se nadovezuju jedan na drugi sa 4 kule i manjim dvorcem. Donji Grad čini ulazna kvadratna četvorostrana kula-kapija sa pomoćnom zgradom i dvorištem. Sa ovog mjesta se pored zaobljene četvorostrane kule stiže do platoa na kome se nalazi kasarna. Sa prostora kasarne, pored kvadratne četvorostrane kule vode kamene stepenice do kapije Gornjeg Grada odnosno Srebreničke citadele. U citadeli se nalazi manji dvorac, pored koga je na vrhu stijene iznad ulazne gradske kule-kapije smješten veliki okrugli četvorostrani Donžon.
Bedemi grada i vanjski dijelovi zidova svih kula i obora, koji su zajedno sa bedemima činili obrambeni omotač grada, su debeli oko 1,5 m, dok su svi ostali zidovi unutar bedema tanji.
Povoda za posjetu Starom gradu Srebreniku ima dovoljno, što povrđuje i sve veći broj posjetilaca.
Prostor na tvrđavi namjenjen je i za porodične i romantične izlaske u dvoje.
Bez obzira na godišnje doba, izlet na tvrđavu je atraktivan i bit ce sigurno nezaboravno iskustvo za sve vas. Odmorit ćete se u predivnom pogledu koji se pruža na panoramu Srebrenika .
Ukoliko ste ljubitelj pješačenja, svoje automobile možete ostaviti u Srebreniku i putem od oko sedam kilometara prošetati do tvrđave. A za one kojima taj izazov iziskuje napor, automobilom možete doći do same kule.
Tvrđava je za posjetitelje otvorena od 08.00 do 18.00 u ljetnom periodu, a u zimskom periodu od 09.00 do 17.00.