Stanovnici Bosne i Hercegovine, ali i drugih susjednih zemalja koje nisu punopravne članice Evropske unije, od kraja ove godine očekuju početak procesa značajnih promjena koje će se odraziti na način i dinamiku prelaska granice sa jednom od država članica Unije.
To su dva sistema kojima EU podiže nivo sigurnosti, ali i uvodi nove tehnologije, efikasnije i brže procedure kontrole granica, manje birokratije i, u konačnici, bolje procedure za upravljanje granicama i migracijama.
Dugo najavljivani novi elektronski sistem ulaska i izlaska iz Evropske unije (EES), koji će ostaviti pečat u pasoš u prošlost, uz uvođenje biometrijskih podataka, odnosno skeniranja, zaživljavaće postepeno, što je i razumljivo s obzirom da donosi značajnu promjenu vanjskih granica EU, što također zahtijeva određeni period prilagođavanja.
Ministri unutarnjih poslova zemalja članica Europske unije početkom marta postigli su dogovor o uredbi koja će tretirati postupno uvođenje elektronskog sistema za registraciju ulazaka i izlazaka iz EU, na osnovu čega će voditi pregovore s Europskim parlamentom o konačnom tekstu zakona, kako je tada objavila Hina.
Dogovor o konačnom tekstu uredbe mogao bi biti postignut na jesen ove godine, a tada bi počela postepena primjena novog sistema. Hrvatski ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović tada je također ocijenio da bi puna primjena EES sistema mogla početi možda tek 2027. godine.
I šta donosi ovaj sistem? Ukratko, to je znatno moderniji sistem koji će ojačati sposobnost Evropske unije da se suoči sa izazovima i poboljša granične provjere, a na kraju i sigurnost. Iz Delegacije EU u Bosni i Hercegovini nedavno su nam objasnili da će sistem ulaska/izlaska (EES) biti automatizovani IT sistem za registraciju državljana zemalja koje nisu članice EU, kada putuju na kraći boravak, svaki put kada pređu vanjske granice bilo koje od 29 evropskih zemalja koje koriste ovaj sistem. Za potrebe EES-a, “državljanin koji nije iz EU” znači putnik koji nema državljanstvo nijedne zemlje Europske unije ili državljanstvo Islanda, Lihtenštajna, Norveške ili Švicarske. “Kratki boravak” znači boravak do 90 dana u bilo kojem periodu od 180 dana, a period se računa kao jedan za sve evropske zemlje koje koriste EES.
Uvođenjem tehnologije, EES će modernizirati upravljanje vanjskom granicom EU i postupno poboljšati iskustvo za putnike prilikom ulaska u šengenski prostor. Poboljšane granične provjere, korištenje elektronskih zapisa i biometrijskih podataka povećat će sigurnost. Osim toga, prikupljanje biometrijskih podataka će doprinijeti borbi protiv krađe identiteta.
Iz MUP-a RH nedavno su za Večernji list rekli da je sustav ulaska/izlaska (EES) tehnički već uspostavljen i spreman za korištenje.
Objasnili su i kako je testiran sistem ulaska/izlaska na graničnim prijelazima Republike Hrvatske kako bi se osiguralo da svi tehnički aspekti i proceduralni protokoli budu u potpunosti funkcionalni prije početka implementacije.
Policijski službenici Granične kontrole prošli su detaljnu obuku o korišćenju sistema, uključujući tehničke i operativne aspekte novog načina vršenja granične kontrole, koji uključuje obradu biometrijskih podataka. Hrvatska je stoga u potpunosti spremna za početak rada EES-a, ali konačni početak i način rada ovisi o koordiniranoj odluci na razini Europske unije.
– U zaključku, obavještavamo vas da će implementacija ovog sistema na svim vanjskim granicama Evropske unije, uključujući kopnene, morske i zračne prelaze, imati ključnu ulogu u praćenju ulaska i izlaska državljana trećih zemalja, što će značajno poboljšati standarde sigurnosti i osigurati efikasnije regulisanje kratkoročnih boravaka. Sistem se ne odnosi na državljane trećih zemalja ako imaju i državljanstvo zemlje članice EU – naveli su istovremeno.
Krajem 2026. još jedan novitet
S druge strane, od kraja 2026. godine stanovnike Bosne i Hercegovine, ali i ostalih zemalja koje nisu članice EU, očekuje još jedna promjena na granici sa zemljama Evropske unije. Riječ je o sistemu ETIAS, koji će od građana zemalja koje nisu članice EU tražiti da dobiju odobrenje koje će trajati tri godine.
Sistem ne uvodi ponovno obaveze slične viznom režimu, a putnici iz zemalja koje uživaju bezvizni režim prilikom putovanja u EU, uključujući i putnike iz Bosne i Hercegovine, nastavit će putovati tim putem.
Državljani izvan EU kojima nije potrebna viza za putovanje u šengenski prostor morat će podnijeti zahtjev za odobrenje prije putovanja putem jednostavne procedure putem ETIAS web stranice i/ili mobilne aplikacije i morat će platiti taksu od 7 eura, piše portal večernji.ba
Registracija i plaćanje će biti moguće isključivo putem interneta, a za sada ne postoji mogućnost prijave ili lično plaćanje. Međutim, osobe mlađe od 18 ili starije od 70 godina biće oslobođene plaćanja. Jednom dobijeno, ETIAS odobrenje važi tri godine ili do isteka putne isprave.
www.putujte.ba